Abeceda domácího svařování. Svařujte jako profesionálové

Domácí kutilové nebo ti, kteří neustále něco vyrábí, určitě už mají zkušenosti se svařováním. Nesvařuje se jen ve firmách zaměřujících se na strojírenství, svařuje se také hojně v domácích dílnách, kam pánové utíkají před svými polovičkami. Domácí svařování sice může být zábavou nejednoho muže, je však pravdou, že by se o této činnosti měli informovat. Aby nedošlo ke zbytečnému úrazu nebo ke špatnému používání strojů, přinášíme abecedu domácího svařování, kde si vysvětlíme všechno, co by se vysvětlit mělo.

Víte, co je to svařovací transformátor?


Při domácím svařování (ale také v práci, kde svařujete) se můžete dostat do styku se svařovacím transformátorem. Jedná se o základní konstrukční prvek, který dodává střídavý svařovací proud. Doporučujeme si pořídit zejména kvalitní svařovací transformátory, které používají regulaci posuvem jádra magnetického obvodu transformátoru.

Jak je to s tloušťkou svařovaných materiálů?


Stejně tak by každého domácího kutila měla zajímat tloušťka svařovaných materiálů. Velikost takového svaru by měla odpovídat předpokládanému zatížení. Pokud bychom třeba svařovali plot, který má tloušťku čtyři milimetry, rozměr svaru by měl být dva milimetry.

Co jsou to obalené elektrody?


Jak již bylo zmíněno, svařovací transformátory produkují střídavý proud, proto je třeba volit vhodné přídavné svařovací materiály. To jsou ostatně obalené elektrody, které jsou určeny pro stejnosměrný svařovací proud. Využívat by se neměly obalené elektrody s kyselým obalem, mají totiž špatné operativní vlastnosti a velký rozstřik.

Co udělat před každým svařováním?

Nabízí se také otázka, co udělat předtím, než začneme svařovat? Je třeba si připravit svarové plochy, které musí být kovově čisté, abyste se dočkali dobrého svaru. Postačí klidně obroušení ruční úhlovou bruskou do čistého kovu.

Mimochodem, věděli jste, že ruční úhlové brusky budou při svařování vaším nejlepším pomocníkem?