Aktuální průmyslová krize jako jistá forma očisty

S příchodem nového typu onemocnění do České republiky jsme se domnívali, že budou následovat jenom samé špatné zprávy. Jenže opět se v praxi ukázalo, že všechno zlé je pro něco dobré. I koronavirová krize je pro něco dobrá, například pro strojírenství to znamená jistou formu očisty. Průmyslová výroba, kam spadá například pálení nebo tryskání materiálu, sice zažívá krušné časy, ale mnozí odborníci se nechávají slyšet, že právě aktuální krize může být velice přínosnou pro český průmysl.

Všichni viděli jen světlé zítřky, ona ale přišla tma

I když se zejména české strojírenství už neřadí mezi evropské špičky, přesto má české strojírenství a obecně český průmysl stále dobré jméno ve světě. Řada firem se chtěla pustit do investování do moderních technologií, mnozí majitelé podniků viděli jenom světlé zítřky. Jenže to bylo ještě v době před úderem koronaviru. Poté přišla náhle tma, která zprvu způsobila ohromný šok. Přece jenom s šířícím se koronavirem se začala zastavovat jedna výrobní linka za druhou a chody podniků se najednou zastavily.

Podle odborníků však tato situace udělá jakousi čistku na trhu. Slabí podle odborníků padnou, silní jedinci zůstanou na trhu a budou dál dělat to, co doposud. Podle odborníků taková krize přijít musela, jelikož trh byl zasycený společnostmi.

Dojde k uvolnění schopných zaměstnanců

I když krachy společností a příliš vysoké vyhazovy nejsou nic příjemného, přesto v tom opět vidíme jisté pozitivum. Dlouhodobě se český průmysl, konkrétně české strojírenství, potýká s nedostatkem pracovní síly. To se však nyní může změnit. S každou padlou společností se to na pracovních úřadech začne hemžit jedinci, kteří jsou z oboru a které jiné firmy rády zaměstnají. Konečně se tak začnou obsazovat volné pracovní pozice, které dlouhé měsíce byly neobsazeny schopným pracovníkem.