České strojírenství se konečně vzpamatovává z odstávky

Když k nám v březnu zavítala koronavirová pandemie, která donutila zavřít prakticky všechny společnosti, nikdo nečekal, jak obrovský to bude mít dopad. Uběhlo už několik měsíců a teprve nyní se společnosti zasažené první vlnou koronaviru začínají vzpamatovávat. Zejména strojírenství konečně rozjíždí dříve odstavené stroje a pouští se konečně naplno do práce. Mluvíme však opravdu jenom o strojírenství. Zasaženo bylo prakticky každé odvětví českého průmyslu. A k těm vůbec nejpostiženějším patří automobilový průmysl, který se však podle odborníků bude z krize dostávat ještě pěkných pár let.

Strojírenství začíná dohánět předchozí odstávkové propady

Když v březnu došlo k uzavření hranic, najednou nemělo české strojírenství, co dělat. S uzavřením hranic se totiž pojí nejen odložení veškerých zahraničních zakázek, ale také nulová výroba, jelikož ocel se přiváží například z Itálie, která rázem taktéž byla velmi nebezpečnou zemí. A i když odstávka trvala jen pár měsíců, pro strojírenské společnosti to bylo něco, z čeho se vzpamatovává až nyní. Až nyní se začínají dohánět předchozí odstávkové propady a začínají se konečně látat díry, které březen, duben a část května napáchali.

Přichází nové zakázky

Je jenom velkým štěstím, že přichází jedna nová zakázka za druhou. Díky novým zakázkám se konečně rozkrývá hloubka poptávkového šoku, se kterým se český průmysl ještě nějakou dobu bude muset potýkat. Zejména v červnu došlo k přijetí velkého množství objednávek a objednávkové knihy se tak konečně začínají opět plnit. Díky novým zakázkám není propad tak výrazný, jakým byl v posledních měsících.

I když to tedy nyní vypadá poměrně pozitivně, není dobré ještě jásat. Jakýsi “předkoronavirový normál” je tuze daleko a příchod druhé vlny koronaviru je na spadnutí. Je před námi krušný podzim, na který nejen firmy působící v českém průmyslu budou dlouho vzpomínat.