Co by dnes pomohlo českému strojírenství? Zeptali jsme se odborníků

V současné době je strojírenství či strojírenský průmysl považován za tahouna české ekonomiky, za odvětví, které tu bylo, je a bude. Ještě donedávna však toto odvětví rostlo a vyvíjelo se. Vyvíjely se hlavně stroje, které se ve strojírenství používaly. Podle odborníků se však strojírenský průmysl po více jak pětadvaceti letech nachází na rozcestí, které se jeví jako doposud nejvýznamnější. Tímto rozcestím máme na mysli hlubokou transformaci celého odvětví.

V minulosti se strojírenský průmysl potýkal s mnoha výzvami, které ostatně skvěle ustál. Potýkal se se změnou teritoriální orientace, která přinesla zvýšení nároků na kvalitu a také změnu sortimentu. Nyní se nabízí otázka, co na současném rozcestí může pomoct českému strojírenství?

Důležité je sledovat moderní technologie a investovat do nich, tvrdí odborníci


Podle odborníků je další rozcestí jenom zkouškou, jestli se udržíme mezi světovou špičkou. Pokud se ke světové špičce chceme dostat, máme se podle nich zajímat o nejnovější moderní technologie, do nichž se nemáme bát investovat. Díky moderním technologiím vznikají perspektivní výrobky, které mohou dát firmám zcela nový smysl.

Podle odborníků by se strojírenské firmy měly také zaměřovat na spojení výrobků s elektronikou. Každý zaměstnanec ve strojírenství by tak měl ovládat tablet nebo páječku. Produkovat počítačově gramotné lidi – to je něco, co by pomohlo strojírenskému odvětví na zmiňovaném rozcestí, na němž se aktuálně nachází.

Do strojírenství stále investuje mnoho lidí


Moderní technologie, vzdělaní, počítačově gramotní lidé - to je to, co by podle odborníků mohlo pomoct českému strojírenství obstát ve zkoušce, které nyní čelí. Odborníci však nepochybují o českém strojírenství, stále se prý najdou investoři, kteří jsou ochotni české strojírenství finančně podpořit. Právě investoři, kteří chtějí do strojírenství dát reálné peníze, jsou v tomto odvětví velice cenění.