Co je to ocel a jak se využívá?

Druhů hutního materiálu je mnoho. Běžní lidé nemusí o hutním materiálu nic vědět, kdo by však měl něco o hutním materiálu vědět, je ten, kdo pracuje ve strojírenství. Strojírenství je dnes obor, který je označován za tahouna české ekonomiky. V současné době se však i v tomto oboru vyskytuje zaměstnanecká krize. Sice se hledají především schopní a spolehliví zaměstnanci, ale na druhou stranu se hledají i ti, kteří budou něco vědět o materiálu, s nímž denně pracují. Pokud o hutním materiálu nic nevíte, představíme vám jeden, který je ve strojírenství skutečně hojně využívaný.

Druhů hutního materiálu je mnoho. V současné době se využívá hlavně nerezový materiál nebo trubky či ocel. A právě o oceli si budeme povídat. Přece jenom je to dnes nejvíce využívaný hutní materiál. Otázkou je, k čemu se vlastně používá.

Definice oceli:


Každý si sice dokáže představit ocel, ale jenom málokdo dokáže ocel přesně popsat či definovat. Ocel je slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků, která se vyrábí ve vysoké peci. Má mnoho vlastností, jedná se o nejčastěji používaný kovový materiál.

Jak se ocel využívá?


Ocel se samozřejmě nevyužívá jenom ve strojírenství, ale taky ve stavebnictví nebo v jiném podobném oboru. V současné době se využívá především pro nosné konstrukce staveb. Ocel bývá často základem či výztuží mnoha betonových, dřevěných i skleněných konstrukcí či jejich částí.

Obecně se ocel využívá především u komplikovanějších a u tvarově složitějších staveb. Dokáže ochránit projekt před požárem, což neumí jen tak nějaký materiál. Navíc je to plně recyklovaný materiál, tudíž prospíváme i našemu životnímu prostředí.

Možná vás zaujalo právě recyklování oceli. I když mnoho lidí ani netuší, že se dá ocel recyklovat, je to skutečně známý fakt. Ocel se recykluje už více jak 150 let, a to především z ekonomických důvodů. Ocel je totiž levnější recyklovat, než třeba těžit železnou rudu. Podle statistik se každým rokem recykluje zhruba 75% roční produkce oceli, jenom výztužných tyčí se recyklovalo 65% z celkové roční produkce.