Co ještě možná nevíte o oceli

Ve strojírenství a také v kovovýrobě se hojně pracuje s několika hutními materiály. Skupina hutních materiálů, s nimiž se pracuje, je opravdu velká, přesto se mezi jednotlivými materiály najde jeden materiál, který je daleko využívanější než jiné. Je to ocel, což je slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků. Konkrétně s nerezovou ocelí se setkáme nejen ve strojírenství, ale také na mnoha jiných místech, jako jsou lékařské ordinace či operační sály, kde je z nerezové oceli vyrobena celá řada chirurgických nástrojů a nářadí. Kromě lékařského prostředí a průmyslu se s nerezovými výrobky setkáme také v domácnostech, kde z nerezové oceli je vyrobena celá řada nádobí a kuchyňského vybavení, jako jsou hrnce nebo příbory.

Pojďme si však o oceli jako takové říct několik zajímavostí, které možná zatím neznáte. Rozšíříme si tak obzory o tom, co to je ocel, jeden z hojně využívaných hutních materiálů.

Zajímavosti o oceli

  • Věděli jste, že ocel je ekologická? Málokdo ví, že právě ocel nezatěžuje životní prostředí, že je to hutní materiál, který je velmi ekologický. To se u hutních materiálů nestává, většina hutních materiálů ekologická není, ale ocel ano. Energetická náročnost je oproti jiným hutním materiálům opravdu velmi nízká.
  • Ocel je velmi odolný hutní materiál. I proto se hojně využívá jak ve strojírenství, tak třeba ve stavebnictví, jelikož v nepoškozeném a v jako novém stavu dokáže vydržet i stovky let. Ve stavebnictví se proto právě z oceli vyrábí celá řada ocelových konstrukcí.
  • Kromě toho, že je ocel opravdu ekologická, je navíc i ekonomická. To znamená, že není nijak drahá, navíc je možné ji rekonstruovat, demontovat, ale také případně recyklovat, pokud o daný nerezový produkt už nebudeme mít zájem.
  • Taktéž dělíme ocel do několika tříd, které se rozlišují svou jakostí, vlastnostmi, ale také svým využitím.