Do českých strojírenských firem se investuje méně. Co je toho důvodem?

Aby jednotlivé české strojirenské firmy mohly dál kvést a zdokonalovat se, musí mít jistého investora, který jim uhradí vše, co zrovna budou potřebovat. Pokud má firma investora, rázem má velkou možnost dostat se k nejlepším firmám vůbec, jelikož nemá strach o peníze, nemá nouzi o peníze, které jí přinesou potřebné technologie a moderní vymoženosti.

Stejně jako se investuje do českých firem v oboru gastronomie nebo informačních technologií, investuje se také do firem strojírenských. V českém strojírenství působí rovnou několik společností, které by potřebovaly investice, ale bohužel podle posledních statistik investice do českých strojírenských razantně poklesly.

Možná se ptáte, co je toho důvodem. Kupodivu to není proto, že by se české strojírenství vymanilo z mála firem, které lze zařadit do evropské špičky. Důvodem je podle všeho odkládání investic.

Investice do českých strojírenských firem klesly o osm procent

Během loňského roku razantně poklesly investice do českého strojírenství. Poukazují na to statistiky ministerstva průmyslu a obchodu, podle kterého klesly investice o osm procent, a to na 10,3 miliardy korun. Z toho asi tři čtvrtiny investic putovaly jenom do nových strojů. V minulosti investice putovaly také do inventářů a nových zařízení.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu lze očekávat, že investice zase vzrostou, ovšem vzrostou podle ministerstva jenom takové investice, které se budou týkat digitalizace nebo automatizace výroby. To je zkrátka budoucnost.

Důvodem je také nejistota

I když bylo zmíněno, že za poklesem investic stojí odkládání investic, nabízí se otázka, co stojí za odkládáním investic. Za tím stojí konkrétně nejistota. Mluvíme o nejistotě z hlediska produkce v příštích letech, ta se projevuje v odkládání investic a následném poklesu investic ve strojírenském průmyslu České republiky.