Hliník a jaké je jeho využití

Hliník spadá do skupiny hutních materiálů, které se hojně využívají nejen v kovovýrobě, ale také ve strojírenství. Hojně s tímto materiálem pracuje například společnost MSC MetPro, a. s., která však využívá všech hutních materiálů, které známe - a že jich je hodně! Zaměřme se však na hliník a na jeho využití.

Hliník je poměrně lehký kov, který má bělavě šedou barvu. I když je poměrně lehký, jedná e o bezvadný vodič elektřiny. Nemůžeme se tedy divit tomu, že se hliník využívá také v elektrotechnice nebo také v leteckém průmyslu ovšem zde převážně v podobě slitin.

Pokud bychom měli na hliník nahlížet z chemického hlediska, řekli bychom, že se jedná o neušlechtilý, stříbrně šedý kov, který je zároveň kujný a nestálý. Jak již bylo zmíněno, je skvělým vodičem elektrické energie. Málokdo však ví, že hliník je možné najít i v přírodě, tedy konkrétně ve formě sloučenin.

O hliníku se také ví, že je to materiál dobře rozpustný ve zředěných kyselinách, snadno se také svařuje.

Využití hliníku

Jak již bylo zmíněno, hliník se velice hojně využívá v elektrotechnice, jelikož je to skvělý vodič elektřiny. Zde to však nekončí. Ve formě slitin se využívá i v leteckém průmyslu a také se hojně využívá ve strojírenství nebo kovovýrobě, a to konkrétně v podobě kovové. Hliník je totiž známý svou odolností.

Díky snadné práci s hliníkem a díky jeho malé hmotnosti je možné z hliníku vyrobit mince, ale také příbory nebo případně nádobí, které se dnes už používá jen velice zřídka. S hliníkem se však často setkáme v podobě alobalu.

Kovový hliník se využívá i ve stavebnictví, i když je poměrně lehký. Používá se nejčastěji při výrobě oken nebo dveří.

Je hliník zdraví škodlivý?

Kolem hliníku se však točí mnoho otázek. Někteří lidé jsou toho názoru, že je hliník nezávadný, jiné výzkumy to však vyvrací a tvrdí, že velké množství hliníku v krvi může za odumírání mozkových a nervových buněk. Kde je tedy pravda?