Hutní materiál ve strojírenství: Ocel

Zajímáte se o strojírenství? Pak jistě víte, že se ve strojírenství vše vyrábí z hutních materiálů. Těch je hned několik, můžeme je rozdělit na několik tříd a skupin. Nejvíce používaným hutním materiálem je ocel, o níž si nyní budeme povídat. Ocel je sice nejvíce používaný hutní materiál, ale málokdo o ní ví první, poslední. Nejčastěji se využívá ve zmiňovaném strojírenství, ovšem to není jediný obor, kde najde své využití. Hojně se využívá i v kovovýrobě, což je společně se strojírenstvím tahoun české ekonomiky. Taky najde své místo ve stavebnictví, kde si tohoto hutního materiálu velice váží už jen z toho důvodu, že má dlouhou životnost. Pokud z oceli postaví základní konstrukci budovy, dokáže vydržet i sto let, což je zhruba stejně dlouhá životnost jako životnost postaveného domu.

Nejdříve si pojďme zmínit jednotlivé technické vlastnosti oceli. Poté si zmíníme především zajímavosti a vyvrátíme mylné domněnky, které ve svých hlavách pěstuje velká spousta z nás.

Technické vlastnosti oceli:


Tou hlavní vlastností je dlouhá životnost, kterou jsme zmínili výše. Dlouhá životnost je ceněna především ve zmiňovaném stavebnictví. Nesmíme zapomenout na vysokou odolnost vůči korozi, přírodním vlivům nebo zemětřesením. Ve stavebnictví je ocel ceněna i z toho důvodu, že díky ní je doba výstavby poměrně krátká a že se nemusí výstavba odvíjet od aktuálního počasí.

Dále je pozitivní, že ocel jde spojit s mnohými dalšími nejen hutními materiály. Například jestli chcete dosáhnout ohnivzdorné oceli, zkombinujte ji s betonem, což je osvědčená kombinace.

Ocel je zcela ekologická


Většina lidí a firem se domnívá, že ocel škodí životnímu prostředí. Ovšem jedná se o mylnou domněnku. Nejen, že je ocel výjimečná svou ekonomičností, je taky výjimečná svou ekologičností. Pokud bychom se na to měli podívat z chemického hlediska, řekli bychom, že základem oceli je železo, které nijak neškodí životnímu prostředí.