Je ocel ekologická a jaké jsou její technické vlastnosti?

Ve strojírenství se pracuje s mnohými zajímavými materiály. V současné době se nejvíce využívá oceli, což je pochopitelné, protože je krásně přizpůsobivá, lze ji zesilovat a je recyklovatelná. S ocelí se však pracuje nejen ve strojírenství, ale taky ve stavebnictví či v kovovýrobě. Velice ceněná je zejména ve zmiňovaném strojírenství, kde z ní bývají vyrobeny základní konstrukce budov. Jelikož se ocel pyšní dlouhou životností, vydrží mnohdy stejně dlouho jako samotná budova, tedy někdy i sto let. Pojďme se na tento hutní materiál podívat zblízka a prozraďme si, jaké jsou její technické vlastnosti.

Pokud se o strojírenství zajímáte, jistě víte, že se ve strojírenství pracuje především s ocelí. Je to však jenom jeden z mnoha hutních materiálů, které se k výrobě výrobků či výpalků používají. Jelikož má ocel zastoupení i v jiných oborech, vyplatí se o oceli něco vědět.

Je ocel ekologická?


To, že je ocel snadno rekonstruovatelná, lze ji snadno demontovat a že je recyklovatelná, to už jsme vám prozradili. Co jsme však neprozradili, je to, že je velice ekonomická. Projekty vyrobené z oceli se mohou stát hospodárnějšími. Kromě ekonomičnosti je pro ni specifická i ekologičnost. Málokdo ví, že ocel je ekologická, většinou si lidé myslí opak.

Když to budeme brát z chemického hlediska, základem oceli je železo, které nijak neškodí životnímu prostředí. Navíc, jak jsme zmínili, ocel je plně recyklovatelná, tudíž skutečně nijak neubližuje životnímu prostředí.

Jaké jsou její technické vlastnosti?


Co se týče technických vlastností oceli, těch je hned několik. Jak jsme již zmínili, ocel má dlouhou životnost. Lze ji navíc snadno spojit s jinými materiály, což se ocení zejména ve stavebnictví. Pokud ji ve stavebnictví chtějí udělat ohnivzdornou, zkombinují ji s betonem. To je osvědčená kombinace. Nicméně kromě toho je poměrně lehká a snadno odolá korozi.