Nerezová ocel nereziví. Co je na tom pravdy?

S hutním materiálem se pracuje v nejednom odvětví. Například se s ním pracuje také ve strojírenství, kde je hutní materiál doslova nepostradatelný. Do kategorie hutních materiálů ale spadá mnoho materiálů, nejvýraznější je rozhodně nerezová ocel, se kterou se setkáte i běžně v domácnosti. Z nerezové oceli je totiž vyrobena celá řada věcí, a to například kuchyňský dřez, příbory nebo hrnce. Setkáte se s ní také ve farmacii a lékařství, vždyť lékaři využívají chirurgické nástroje vyrobené z nerezové oceli. Bohužel se kolem tohoto hutního materiálu točí také celá řada nesrovnalostí a mýtů. Jedním takovým mýtem je i domněnka, že nerezová ocel nereziví. Co je na tom pravdy?

Nerezová ocel je dnes hojně využívaná, jak již bylo zmíněno. Člověka by tedy napadlo, že jelikož se využívá v domácnostech, v lékařství i ve strojírenství, bude to nejlepší hutní materiál na světě, který nepodléhá korozi. Dokonce to mnozí dodavatelé i potvrzují, že nerezová ocel skutečně korozi nepodléhá. Je to však jen jejich marketingový tah. Nerezová ocel je sice odolná vůči oceli, není však imunní.

Odolnost díky chromu

O nerezové oceli lze říct, že je to slitina železa, jejíž součástí je také chrom. A díky chromu je nerezová ocel odolná vůči korozi, neznamená to však, že ji nikdy nemůže napadnout. Díky chromu vzniká na nerezové oceli ochranná vrstva, která nějakou dobu ocel chrání. Ocel však není díky ochranné vrstvě zcela imunní.

Nerezová ocel v sobě neobsahuje tolik chromu, že by zcela předcházela korozi. Naopak chromu je jen tolik, aby tenká ochranná vrstva vznikla. Není však neporazitelná, tolik chromu opravdu v nerezové oceli není.

Nerezová ocel může zrezivět

Tudíž až se setkáte s člověkem, který vám bude tvrdit, že nerezová ocel nereziví, oponujte mu. Pravda bude na vaší straně. Výrobky z nerezové oceli jsou sice velmi kvalitní, nejedná se ale o zcela korozivzdorné výrobky.