Pálení a řezání plazmou

Jednou z nejmodernějších technologií dělení materiálů je v současné době řezání plazmou. Tato technologie řezání k nám přišla z Ameriky. Dříve se používal autogen, který je postupně nahrazován touto novou, produktivnější metodou. Plasmové dělení materiálu je o mnoho bezpečnější, efektivnější a rychlejší. Plasmou lze řezat všechny elektricky vodivé materiály jako je ocel, nerez, hliník, barevné kovy, litina a všechny jejich slitiny. Řez pomocí plasmy je mnohem čistší, méně tepelně ovlivněný a odpadají dodatečné práce čištění okují a otřepů. Další velkou výhodou plasmového řezání je také finanční stránka. Pokud pomineme vstupní investici do zakoupení nového zařízení, provozně je řez plasmou levnější vůči autogenu díky použití řezacího a ochranného media, kterým je vzduch.

Pálení a řezání plazmou pomocí vzduchu

Vzduch lze použít z rozvodů nebo z kompresorů s jedinou podmínkou, aby byl vzduch čistý a zbavený nečistot, oleje a vody. Tato plasmová zařízení nazýváme jako vzduchová a nejčastěji se používají na ruční a montážní řezání. Výkon těchto vzduchových plasem je 30 – 200 A což odpovídá řeznému výkonu, tedy kapacitě tloušťky plechu 0,5 – 75 mm. Kromě řezání umí ruční systémy často i drážkovat. Tato funkce se pak často využívá jako příprava pro svar nebo také oprava svaru, nahrazuje flexu nebo metodu svařování drážkování uhlíkovou elektrodou, tedy carbon gouge.

Pálení a řezání plazmou pomocí plynu

Ruční systémy je možné také mechanizovat upnutím hořáku do takzvaných mechanizovaných podvozků a traktorů. Pálení plechů ve formátech se provádí pomocí stolů s CNC zařízením. V tomto případě se využívají více dvouplynové, kyslíkové systémy třídy HT, HSD a HPR. Systémy umí využívat i vzduch, ale pro provedení kvalitnějších řezů se využívají různé technické plyny, které zvýší produktivitu, snižují vnesené teplo a zlepší čistotu řezu. Nejlepší systémy třídy HD a HPR tak pak dokáží konkurovat i řezu laseru s menším nákladem na metr řezu. Výkony strojních systémů bývají 130 – 800 A s kapacitou řezu 0,5 – 160 mm. Jako příslušenství k plasmám patří kompresory.