Plech jako další hutní materiál. V jaké podobě se nejvíce využívá ve strojírenství?

Strojírenství je obor, který má budoucnost. Pokud se v současné době rozmýšlíte nad tím, do jakého oboru nastoupíte, kde budete nově pracovat, zkuste to ve strojírenství. I zde se stále hledají zaměstnanci, vždyť zaměstnanecká krize řádící po celé České republice nevynechala žádné místo. Pokud se skutečně rozhodnete pro strojírenství, doporučujeme si o oboru něco zjistit. Hodit se bude informace, k čemu se používá třeba takový plech.

Ve strojírenství se stejně jako v kovovýrobě hojně používá plech. Jedná se o další hutní materiál, který se využívá při výrobě výlisků, tvarových výpalků a jiných výrobků. Stejně jako nerez nebo ocel je nutné o plechu něco vědět.

Víte, co je to plech?

Když se řekne slovo “plech”, většina lidí si představí tento hutní materiál. Mnozí skutečně vědí, jak hutní materiál vypadá, nemusí dlouho přemýšlet, aby ho našli po cestě do práce nebo do školy. Málokdo by však dokázal definovat plech jakožto hutní materiál.

Plech je kovová deska, kterou je možné zakoupit v mnoha, mnoha podobách. Plech bývá různě tlustý, většinou tloušťka rozhoduje o tom, jestli si plech s sebou odneseme nebo nikoli. Plech je polotovar, který se vždy využívá k výrobě dalších výrobků.

V jaké podobě se plech využívá nejčastěji?

Nejčastěji se využívá takzvaný ocelový plech, který lze definovat jako mnohostranný materiál, jež je velice pevný, ovšem snadno tvarovatelný. I když se na první pohled může zdát, že ocelový plech je bez sebemenší mouchy, má i své nevýhody. Například snadno podléhá korozi. Korozi je ale možné předejít, pokud budete plech ošetřovat ochrannými nátěry.

Konkrétně ocelový plech se nejčastěji využívá při výrobě karoserií. Bývá nejčastěji pozinkován nebo pokoven chromem.

Plech je společně s nerezem, ocelí, profily a také s rošty nejčastěji používaným hutním materiálem v oboru strojírenství.