Plechy a vše, co byste o nich měli vědět

Strojírenství není obor pro každého. Pokud pracujete v oboru strojírenství, moc dobře víte, že musíte vědět hned několik důležitých informací. Musíte mít na paměti, do jakých tříd se oceli dělí a jaké oceli se používají k čemu. Taky se vyplatí vědět něco o dalších hutních materiálech, s nimiž v zaměstnání pracujete. V tomto článku vás seznámíme s plechy. Jedná se totiž o hutní materiál, který využívá nejedna strojírenská společnost.

Plechy si jistě každý dokáže představit. Jedná se o kovovou desku, která je plochá a která se vyrábí tvářením. Je různě tlustá a je to jen polotovar, tudíž se z plechu vyrábí mnoho dalších výrobků. Nejvíce se využívá ocelového plechu, ale v dnešní době se hojně využívá i plech měděný, mosazný, hliníkový či titan-zinkový.

Seznamte se s ocelovým plechem
Zajímavý je především ocelový plech, který je označován za mnohostranný materiál. Využívá se nejvíce k výrobě karoserií různých strojů. Je to asi proto, že je skvěle tvarovatelný, přesto odolný a poměrně pevný.

Ocelový plech by měl být vždy chráněn ochrannými nátěry, případně by měl být pokoven, a to například zinkem hliníkem, cínem nebo chromem.

Pozinkovaný plech
Jestliže dojde k pokovení zinkem, vytvoří se velice silný elektrický článek, v němž může dojít ke korozi, a to té zinkové vrstvy. Než se zinek rozpustí, do té doby je ocel chráněna před nebezpečnou korozí. Zinek se většinou nanáší nástřikem, ale také to lze galvanicky.

Pocínovaný plech
Plech, která je pokoven cínem, se využívá v potravinářském průmyslu. Zatímco zinek s potravinami reaguje, vín nikoliv. Velice často se z pocínovaného plechu tvoří vysokonapěťové rozvaděče a transformery.

Měděný plech
Co se týče takového měděného plechu, využívá se například ve stavebnictví, a to například pro rozvody vody. Často se taky používá jako krytina střech.

Hliníkové plechy
Hliníkové plechy mají velkou roli, protože se používají v leteckém průmyslu.

Mosazný plech
Mosazný plech zase milují hudebníci a muzikanti, protože se z něj vyrábí hudební nástroje.