Pokles ve strojírenství může spasit automatizace a digitalizace, tvrdí odborníci

České strojírenství se v minulosti řadilo k předním světovým špičkám ve svém oboru. I když dnes se díky mnoha faktorům už mezi světovou špičku neřadí, stále je to synonymum kvality a především taky synonymum dobré značky. Do nynějška to navíc nevypadalo s českým strojírenstvím tak špatně, ale události posledních dnů nehrají jednomu z klíčových oborů naší ekonomiky zrovna do karet. Na vině je jak brexit, tak vyhrocené vztahy mezi USA a Čínou, tak také koronavirus, který však paradoxně českému strojírenství trochu ulevil. Veškeré asijské zakázky se totiž opět přesunuly do Evropy, a to i do České republiky. Přesto se musí české strojírenství připravit na několik let výrazného poklesu zakázek, jenom letos dojde ke snížení objemu nasmlouvaných zakázek o dvě procenta. Naštěstí je tu něco, co může spasit jednotlivé firmy, a to dokonce i ty malé nebo střední, které mohou registrovat daleko výraznější pokles objemu zakázek.

Propad může zpomalit automatizace a digitalizace

Podle odborníků může výrazně zpomalit celý proces digitalizace a automatizace. Jedná se o efektivní recept, který zamezí růstu nákladů, jež souvisí třeba se zvyšováním mezd. Investice do digitalizací nebo robotizací jsou nyní hlavním lékem, jak se i menší a střední podniky mohou stát konkurenceschopnými i v době, kdy se o jednotlivé zakázky bude bojovat holými pěstmi.

Digitalizace a automatizace však přinese i řadu dalšího. Firma díky těmto opatřením může získat vyšší flexibilitu v reakcích, také může získat vyšší produktivitu.

Digitalizace rovná se dlouhodobá pozice na trhu

Už nějaký ten pátek se mluví o tom, že robotizace a digitalizace se nám nevyhne. A na tom opravdu něco je. Digitalizace je rozhodně synonymum pro udržení dlouhodobé pozice na trhu. Díky těmto opatřením bude moct firma být stále konkurenceschopná a bude moct dál růst.