Robotizaci zvažují i menší firmy

Už nějaký ten pátek se mluví o robotizaci, která se má v nejbližších letech nahrnout do světa strojírenství, kovovýroby a průmyslu obecně. I když se tomuto kroku stále řada firem vzpírá, pravdou je, že drtivá většina se s tímto krokem už smířila. Je to zkrátka neodvratitelný krok, který vyžaduje moderní doba, ve které žijeme. Podle posledních průzkumů se s robotizací smířily i malé firmy, které do nich chtějí aktivně investovat.

Automatizace českých firem je krok, o kterém se opravdu mluví už dlouhá léta. A po letech plných řečí se k tomuto kroku začíná schylovat. I když si z počátku mnohé firmy myslely, že to bude spíše na škodu než k užitku, ukazuje se, že právě roboti budou aktuální spásou firem. Koronavirus napáchal v českém průmyslu řadu škod. Odvolal z pracovních pozic schopné zahraniční pracovníky a zastavil výrobu, která se potřebuje rychle zase rozjet. A roboti by mohli být právě tou pomocnou rukou, která se bude podílet na efektivním rozjezdu společností.

Automatizace nečeká jenom Českou republiku

Automatizace hrnoucí se do průmyslu však nečeká jenom Českou republiku. Česko je jenom jednou z mnoha zemí, kterou tento krok čeká. Společně s námi čeká automatizace také vedlejší Polsko, dále pak Maďarsko nebo Rakousko. I v těchto zemích se však k neodvratitelnému kroku staví menší podniky velice dobře. A i v těchto zemích jsou i malé firmy připraveny investovat do robotů nemalé sumy peněz.

Kdy roboti zavítají do českých společností?

Pokud bychom se však měli vrátit zpátky do Česka a říct, kdy české firmy čeká nástup robotů, řekli bychom, že roboti mají firmy začít okupovat do tří let. To alespoň vyplývá z nedávného průzkumu, který zjišťoval, jak se aktuálně firmy k robotizaci staví. Aktuálně je u nás zhruba třiadvacet procent společností, které využívají ve svých podnicích roboty.