Seznamte se s druhy oceli

Strojírenství je dnes obor, který se označuje za tahouna české ekonomiky. Bohužel i tento obor se dnes a denně potýká s nedostatkem zaměstnanců. Pokud toužíte pracovat ve strojírenství, musíte být nejen šikovní a spolehliví, ale musíte taky něco vědět. Samozřejmě nemusíte vědět, co je to synonymum nebo kolik je třináct krát osmnáct. Musíte však vědět, jaké máme druhy hutního materiálu, či co to vlastně hutní materiál je. Přece jenom právě s hutním materiálem budete denně pracovat.

Hutní materiál se dělí na několik druhů. Velice často se ve strojírenství pracuje s trubkami nebo s nerezem. Hojně se používá i ocel, o níž si dnes budeme povídat.

Co je to ocel?


Nejdříve si krátce řekněme, co to vlastně ocel je. Jedná se o slitinu železa, uhlíku a jiných, legujících prvků. Jelikož se jedná o slitinu, obsahuje tedy méně než 2,14 procent uhlíku. Kdyby procent bylo více, už se nejedná o slitinu, ale naopak o litinu.

Jaké jsou druhy oceli?


Nyní pojďme k samotnému článku. Druhů oceli je mnoho, řekneme si však jen ty nejznámější a nejpoužívanější. Jedním takovým druhem je nelegovaná ocel, kterou můžeme znát i pod jménem „uhlíková ocel“.

Kromě této oceli se hojně využívá i nízkolegované oceli, která má obsah uhlíku nižší než pět procent. Nízkolegovaná ocel je vhodná především pro tepelné zpracování, díky čemuž může dojít k ovlivnění různých mechanických vlastností.

Pokud je obsah uhlíku vyšší než pět procent, jedná se o vysoce legovanou ocel, která společně s legujícími prvky dosahuje potřebných mechanických i fyzikálních a chemických vlastností.

Ocel se mimo jiné rozděluje i dle oblastí použití. Zde se setkáme s konstrukční ocelí, která se využívá nejen ve strojírenství, ale i ve stavebnictví. Dále se setkáme s automatovou ocelí, která se používá u obrábění. Dále se setkáme s betonářskou ocelí, jež je využívána hlavně ve stavebním průmyslu, protože je skutečně pevná.