Seznamte se s ocelovým plechem. Víte, k čemu se využívá?

Ve strojírenství se hojně pracuje s hutními materiály, což ostatně každý ví. Právě z hutních materiálů vznikají různé výrobky a produkty strojírenských společností. Ve společnostech prochází hutní materiály mnohými výrobními procesy, během kterých se zpracovávají do konečných a požadovaných podob. Kromě oceli nebo nerezu se ve strojírenských společnostech hojně využívá také ocelového plechu. Víte, co to ocelový plech je?

Mnozí z nás jistě znají klasický plech. Pokud hovoříme o klasickém plechu, hovoříme o ploché kovové desce, která je k dostání v mnoha různých tloušťkách. Plech se ve strojírenství využívá k výrobě nespočetného množství výrobků.

Jenže co je to ocelový plech? Liší se nějak či v něčem?

Ocelový plech jako mnohostranný materiál

Pokud hovoříme o ocelovém plechu, hovoříme o mnohostranném materiálu, který se nejčastěji používá při výrobě karosérií. Samozřejmě se nejedná o jediné využití ocelového plechu, ale při výrobě karosérií se ocelový plech využívá opravdu nejčastěji. Jedná se pevný a lehce tvarovatelný materiál, který má bohužel i celou řadu nevýhod.

Je sice skvělé, že se jedná o pevný a lehce tvarovatelný materiál, na druhou stranu podléhá snadno korozi, což znamená, že dlouho nevydrží. Ovšem i korozím lze předcházet, a to tak, že ocelový plech budete natírat. Často se také stává, že se ocelový plech pokovuje, a to konkrétně zinkem nebo případně chromem.

Jaké další materiály se ve strojírenství hojně využívají?

Samozřejmě ocelový plech není jediný hutní materiál, který se ve strojírenství využívá. Jak jsme zmínili, hodně využívaná je také klasická ocel, která je pevná, odolná a chlubí se také dlouhou životností, proto se nemůžeme divit, že se ocel hojně využívá také ve stavebnictví, kdy se z ní tvoří různé konstrukce, které tvoří základ mnoha domů.

Používané jsou také jäkly nebo případně nerezová ocel, s níž se můžete setkat i ve svých domovech.