Tenkostěnné ocelové profily jsou mezi strojírenskými firmami oblíbené. Proč tomu tak je?

Po příchodu do firmy zabývající se strojírenstvím se setkáte s mnohým. Zejména se setkáte s hutními materiály, konkrétně s ocelovými profily čili takzvanými jekly. Jekly jsou známé hlavně díky svému velkému rozsahu využití, mohou mít nespočetně mnoho různých tvarů. Mezi strojírenskými firmami jsou velice oblíbené, a to hlavně díky jejich univerzálnosti. Najdou však uplatnění nejen ve strojírenství, ale také v mnoha dalších technických oborech, jako je třeba stavebnictví nebo zámečnictví.

Jekly se dnes vyrábí na základě několika norem, které stanovují, jaké parametry musí tyto profily mít. Podle norem se pak jekly vyrábí buď za tepla, nebo za studena, a to na ocelovém pásu. Vyrobit je dnes lze opravdu v mnoha podobách, mohou mít mnoho tvarů, rozměrů, mohou mít různé povrchy. Nejčastěji se setkáte s jekly lesklými nebo pozinkovanými nebo jekly tenkostěnnými či silnostěnnými.

Zejména tenkostěnné jekly jsou mezi strojírenskými firmami oblíbené, oblíbené jsou však hodně i ve stavebnictví, kde tenkostěnné jekly tvoří základ opláštění ocelových či železobetonových hal.

Typy ocelových tenkostěnných profilů


Jak jsme zmínili, jekly lze dnes vyrábět v mnoha provedeních, velikostech, s mnoha různými povrchy. Lze tedy konstatovat, že existuje celá řada tenkostěnných profilů. Nejčastěji se můžete setkat s jekly ve tvaru písmene Z, které se využívají jako vaznice nebo paždíky montovaných hal. Také existují jekly typu C, které tvoří sloupky stěn konstrukcí nebo třeba stropnice.

Existují také profily ve tvaru písmene U, což jsou profily využívající se hlavně jako patky, spojky nebo třeba vodící profily stěn.

Proč jsou tenkostěnné ocelové profily tak využívané?


Jelikož se dnes tenkostěnné profily využívají jak ve strojírenství, tak ve stavebnictví a dalších technických odvětvích, nabízí se otázka, proč tomu tak je, co je jejich velké plus a výhoda. K výhodám patří rozhodně snadná manipulace s nimi nebo možnost vyrobit je v různých délkách nebo V různé tloušťce.